Inwestowanie w nieruchomości
Zainwestowanie w nieruchomości takie jak mieszkania to może być bardzo trafione przedsięwzięcie – mieszkanie zawsze można przecież sprzedać i na tym zarobić. Jednakże o wiele bardziej dochodowym interesem jest wynajęcie mieszkania, co sprawdza się przede wszystkim w dużych miastach. Dla przykładu w Warszawie mnóstwo ludzi z tego głównie się utrzymuje – nieduże mieszkanie zlokalizowane w atrakcyjnym miejscu jest czymś, na czym można naprawdę bardzo dobrze zarobić. Ceny z tytułu wynajmu są bowiem bardzo wysokie.
Mieszkania zakupione na rynku wtórnym charakteryzują się przede wszystkim niższą ceną niż nowe oraz tym, że wymagają remontu. Taka sytuacja ma jednak bardzo wiele plusów – pomimo tego, że remont to też poważna inwestycja. Można uzyskać mieszkanie wykończone dokładnie w taki sposób, w jaki się tego pragnie. Można we własnym zakresie zadecydować o doborze wszystkich potrzebnych do tego materiałów i później ponosić za to odpowiedzialność – dlatego też trzeba to starannie przemyśleć, na co zresztą jest czas.
Tematem o rosnącej popularności są też sale do wynajęcia, ale o tym innym razem.
Zakupienie mieszkania z rynku wtórnego to opcja częściej wybierana aniżeli nowe mieszkanie pod klucz. Dlaczego? Tak jest taniej, aczkolwiek nie należy zapominać o tym, że we takie mieszkanie trzeba jeszcze całkiem sporo zainwestować. W mniejszym lub większym stopniu – ale też zawsze – wymaga ono remontu, który pochłania nie najmniejsze środki finansowe. Najczęściej bardzo atrakcyjna cena mieszkania wynika z jego nie najlepszego stanu technicznego, z czym również należy w każdej sytuacji się liczyć.
W dużych miastach od dłuższego już czasu zaobserwować można trend polegający na tym, że ludzie sprzedają mieszkania i wyprowadzają się do wolno stojących domów na przedmieściach lub w pobliskich, sąsiednich miejscowościach. Wolą taką opcję pomimo tego, że wiąże się ona z codziennym dojazdem do pracy. Z drugiej jednak strony cisza, spokój i oderwanie od wielkomiejskiego hałasu nie mają żadnej ceny. Ludziom takiego spokoju bardzo potrzeba, z tego też właśnie powodu decydują się na takie ucieczki z miast.
Agencje nieruchomości są firmami działającymi przede wszystkim w większych miastach – im miejscowość mniejsza, tym mniejsza jest również ich racja bytu, co oczywiście nie oznacza, że wcale ich tam nie ma. Korzystanie z usług dobrych agencji jest efektywne, chociaż oczywiście ma swoją odpowiednią cenę. Z drugiej jednakże strony pracownicy takich agencji mają na rynku nieruchomości naprawdę znakomitą orientację. Posiadają również bardzo szeroka bazę ofert, co z kolei w zdecydowanym stopniu zawęża krąg poszukiwań.
Decydując się na zakup lub wynajem mieszkania trzeba mieć na uwadze kilka bardzo istotnych kwestii. Jedną z rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę jest prawny stan nieruchomości. Zainteresowany nią klient ma prawo wiedzieć czy nie kupuje kota w worku – oszustwa na tym rynku są nagminne. Ma więc zatem prawo zażądać dowodu potwierdzającego, że osoba sprzedająca bądź wynajmująca mieszkanie jest rzeczywiście jego właścicielem. Nie ma prawa odmówić przedłożenia tego dokumentu – może być to choćby notarialny odpis z księgi wieczystej.
Dokumenty, które powinien posiadać potencjalny pośrednik
Wybrany pośrednik powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone w czasie pracy szkody. Gdy dany kandydat nie ma tego dokumentu, pod żadnym pozorem nie można mu ufać. Warto również dowiedzieć się, czy wybrane biuro pośrednictwa prowadzi swoją działalność w branży nieruchomości. Oprócz tego o profesjonalizmie biura świadczy fakt, iż jest ono zrzeszone w różnego rodzaju organizacjach branżowych, które skupiają profesjonalnych pośredników.